Czym jest umowa rezerwacyjna?
Planujesz zakup mieszkania lub domu? W takim razie musisz wiedzieć, że kupno nieruchomości wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Finalizacją transakcji przy zakupie mieszkania lub domu jest oczywiście zawarcie umowy kupna/sprzedaży. To dzięki niej dokonuje się przeniesienia własności. Niemniej to niejedyny dokument, który podpisują strony. Niekiedy zdarza się tak, że zanim dojdzie do ostatecznego zakupu, korzystne okazuje się podpisanie tzw. umowy rezerwacyjnej. Co ciekawe, taka umowa rezerwacyjna nie jest umową przedwstępną. W jakim celu się ją zatem podpisuje?
Czemu służy podpisanie umowy rezerwacyjnej?
Umowa rezerwacyjna, jak sama nazwa wskazuje, jest formą rezerwacji nieruchomości. W praktyce oznacza, że jej zawarcie, czasowo wyłącza mieszkanie lub dom ze sprzedaży. Taki krok zabezpiecza interesy stron, ale w przeciwieństwie do umowy przedwstępnej zwykle nie zobowiązuje do finalizacji transakcji. Zawarcie umowy rezerwacyjnej oznacza tym samym, że strony mogą zdecydować się na podpisanie umowy kupna/sprzedaży w przyszłości, ale jednocześnie też bez żadnych konsekwencji mogą wycofać się z transakcji (o ile zapisy w umowie nie stanowią inaczej).
Jakie korzyści daje podpisanie umowy rezerwacyjnej?
W przypadku zakupu mieszkania deweloperskiego w Gdyni czy innym mieście podpisanie umowy rezerwacyjnej daje stronom czas na przemyślenie decyzji lub też zorganizowanie środków potrzebnych do finalizacji transakcji. Taką praktykę często stosuje się np. przy oczekiwaniu na decyzję banku w sprawie uzyskania kredytu na zakup. Zawarcie umowy rezerwacyjnej wyklucza ryzyko dotyczące sprzedaży nieruchomości innej zainteresowanej osobie. Jeśli więc podpiszesz umowę rezerwacyjną z deweloperem, zagwarantujesz sobie prawo pierwszeństwa zakupu.