Dlaczego mieszkania od dewelopera często są tańsze?
Ceny mieszkań w Polsce systematycznie rosną. Coraz mniej osób stać na to, by nabyć je za gotówkę, a wzrastające stopy procentowe nie zachęcają do wzięcia kredytów bankowych. Wiele rodzin szuka zatem oszczędności. W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że tańsze są zwykle mieszkania z rynku wtórnego. Czy rzeczywiście ta reguła zawsze się sprawdza? Niekoniecznie. W niektórych przypadkach okazuje się, że na nowe mieszkanie od dewelopera można wydać mniej niż za to z rynku wtórnego. Jak to możliwe?
Porównanie cen mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego
Na cenę nieruchomości wpływa wiele czynników. Wśród nich wymienia się rok budowy obiektu oraz jego stan techniczny. W tym przypadku atrakcyjniejsze są mieszkania z rynku pierwotnego i pod tym względem to ich ceny powinny być wyższe. Mieszkania deweloperskie zapewniają długoletnią eksploatację bez konieczności przeprowadzania remontów. Takiej gwarancji nie dają mieszkania z rynku wtórnego. I choć ich zakup może wydawać się intratną inwestycją, finalnie jej koszt bywa znacznie wyższy.
Powodem tego jest fakt, że aby zamieszkać w nieruchomościach z rynku wtórnego, najpierw często trzeba je gruntownie wyremontować. Zakup takiego mieszkania wiąże się zatem z pewnym ryzykiem. Nie można mieć pewności co do tego, w jakim stanie technicznym rzeczywiście jest. W związku z tym nie warto ulegać euforii przy każdej okazji, gdy zauważy się wyjątkowo niską cenę. Trzeba liczyć się z tym, że niekiedy gruntowny remont kosztuje więcej niż urządzenie nowego mieszkania od podstaw. Wydatki często są wyższe, zwłaszcza wtedy gdy w koszty remontu trzeba wliczyć wymianę instalacji.
Kolejną kwestią, która wpływa na cenę nieruchomości, jest lokalizacja. Mieszkania z rynku wtórnego często znajdują się w strategicznych punktach miast. Z tego powodu ich cena może być wyższa, zwłaszcza w porównaniu z mieszkaniami deweloperskimi zlokalizowanymi dalej od centrum. Warto też zaznaczyć, że część nabywców nowych mieszkań ma możliwość skorzystania z rządowego wsparcia. Dofinansowania i dotacje, które można uzyskać przy spełnieniu określonych wymogów, mogą znacząco poprawić sytuację finansową inwestorów zainteresowanych zakupem nieruchomości deweloperskiej.