Jak sprawdzać wiarygodność dewelopera?
Każda inwestycja, w której w grę wchodzą duże pieniądze, niesie ze sobą ryzyko poniesienia strat finansowych. Do takich należy m.in. zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Szczególnie duże wątpliwości inwestorów budzi zakup mieszkania na osiedlu, które jeszcze nie zostało wybudowane. Istnieją jednak sposoby na to, by je zminimalizować. Jednym z nich jest dokładne sprawdzenie dewelopera przed podpisaniem umowy. Jak ocenić jego wiarygodność, by nie dać się oszukać? Oto co warto sprawdzić.
Krajowy Rejestr Sądowy i księga wieczysta
Największą wątpliwość inwestorów przy zakupie mieszkania od dewelopera budzi jego wypłacalność. Sytuację finansową przedsiębiorcy można jednak sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym. W jego zapisie znajdują się informacje o statusie prawnym, kapitale zakładowym i ewentualnych zadłużeniach. Przy ocenie wiarygodności dewelopera nie warto pomijać również księgi wieczystej. Wśród informacji, które tam figurują, wymienia się m.in. te o właścicielu gruntów, źródłach finansowania inwestycji czy jej obciążeniu hipoteką. Możliwości finansowe usługodawcy da się także zweryfikować na podstawie sprawozdań finansowych. Warto wiedzieć, że deweloper nie może odmówić ich przedstawienia inwestorowi, jeśli ten oto poprosi.
Wywiad środowiskowy i opinie w internecie
Obecnie nie ma lepszego źródła reklamy lub antyreklamy od internetu. Dziś internauci śmiało dzielą się swoimi opiniami w sieci, dlatego warto skorzystać z ich doświadczeń. Pozytywne opinie potwierdzą rzetelność dewelopera, z kolei te niepochlebne powinny wzbudzić dodatkową ostrożność. W sieci łatwo też doszukać się historii firmy. Dobrze prześledzić strony internetowe przedsiębiorcy, poczytać branżowe fora internetowe oraz wymienić się opiniami z wcześniejszymi klientami.