Jakie czekają nas opłaty i podatki przy kupnie nieruchomości?
Ceny mieszkań i domów stale rosną. Niestety ceny nieruchomości to nie jedyny wydatek przy ich zakupie. Inwestor musi liczyć się jeszcze z opłatami dodatkowymi. Opłaty dodatkowe to różnego rodzaju należności pieniężne, które kupujący jest zobowiązany uregulować na rzecz kilku instytucji oraz państwa. Do ceny mieszkania lub domu należy doliczyć jeszcze opłaty podatkowe, należności notarialne oraz okołokredytowe w przypadku osób, które na zakup nowego lokum zdecydowały się wziąć kredyt. Sprawdźmy, z jakimi dokładnie opłatami muszą liczyć się ci, którzy decydują się na kupno nieruchomości.
Z jakimi opłatami poza ceną nieruchomości wiąże się jej zakup?
Oprócz wydatków na samą nieruchomość należy się również liczyć z opłatą podatków. W przypadku zakupu mieszkania deweloperskiego w Trójmieście lub innym regionie Polski kupujący ponosi jedynie opłaty notarialne z tytułu zawarcia umowy deweloperskiej oraz umowy przenoszącej własność mieszkania lub domu. Cena mieszkania kupowanego od dewelopera zawiera podatek VAT, przez co kupujący nie płaci już dodatkowego podatku od czynności cywilno-prawnych. Podatek VAT zawarty w cenie mieszkania lub domu uzależniony jest od ich powierzchni. Za mieszkanie o powierzchni mniejszej niż 150 m2 lub dom mniejszy niż 300 m2 wysokość podatku wyniesie 8%. Jeżeli metraż nieruchomości jest większy, podatek VAT wynosi 23%.
W przypadku rynku wtórnego cena zazwyczaj nie zawiera podatku VAT, ze względu na to że sprzedającym jest najczęściej osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej. W takim wypadku zakup nieruchomości będzie droższy o 2% podatku od czynności cywilno-prawnych, który będzie musiał zapłacić kupujący. Podatek ten pobierany jest bezpośrednio przez notariusza, u którego zawierana jest umowa sprzedaży.
Przy szacowaniu wydatków na zakup nieruchomości należy również uwzględnić opłaty notarialne. Wysokość taksy notarialnej zależy od ceny inwestycji. Taksa notarialna uzależniona jest od wartości nieruchomości i zazwyczaj podlega pewnym negocjacjom z notariuszem. Oprócz samej taksy notarialnej trzeba też uwzględnić opłaty za odpisy notarialne oraz opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej. Obecnie wysokość każdej takiej opłaty to wydatek rzędu 200 zł. Kolejne dodatkowe opłaty przy zakupie nieruchomości czekają na tych, którzy biorą kredyt na mieszkanie. W ich przypadku konieczne jest także opłacenie podatku PCC od czynności cywilno-prawnych, ok. 2% prowizji kredytowej, opłaty notarialnej za wpis hipoteki do księgi wieczystej oraz ubezpieczenia nieruchomości.