Jakie są zagrożenia i na co zwracać uwagę przy zakupie mieszania?
Zakup nieruchomości to poważna decyzja, wiążąca się z dużym zobowiązaniem finansowym i determinująca nasze życie przez kilka lub kilkanaście lat. Dzisiejsza oferta rynkowa jest naprawdę bogata. Warto dobrze zastanowić się, by wybrać lokal, który będzie dla nas optymalny pod każdym względem. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze mieszkania i procedurze samego kupna.
Na co zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania?
Pierwszy krok to oczywiście określenie, jak duże powinno być mieszkanie i w jakiej okolicy chcesz mieszkać. Dzisiaj być może wystarcza Ci kawalerka, zastanów się jednak jak będzie wyglądać Twoja sytuacja za 10 lat. Być może planujesz powiększenie rodziny? Zawsze warto zdecydować się na nieco większe mieszkanie. Wolne pokoje można ewentualnie tymczasowo wynająć. Większość z nas wybiera zielone okolice, by cieszyć się świeżym powietrzem. Zwróć uwagę, czy w pobliżu nie ma hałaśliwych ulic lub zakładów pracy. Dowiedz się, jakie inwestycje są planowane w najbliższej przyszłości i na co pozwala plan zagospodarowania. Sprawdź, czy okolica jest dobrze skomunikowana. Ważne jest aby inwestycja, w której planujemy kupić mieszkanie miał odpowiednią liczbę miejsc postojowych, czy jest hala garażowa, windy i udogodnienia dla niepełnosprawnych? Na jaką stronę wychodzą okna wybranego mieszkania?
Zakup mieszkania na rynku pierwotnym wydaje się wielu osobom obarczony nieco większym ryzykiem niż na rynku wtórnym. Dlatego, że mieszkanie na rynku wtórnym istnieje, a na pierwotnym dopiero ma powstanie, a obecnie jest przysłowiową „dziurą w ziemi”. Taka jest przynajmniej obiegowa opinia, ale w praktyce wygląda to zdecydowanie inaczej. Ustawa Deweloperska zapewnia wszystkim kupującym bezpieczeństwo transakcji. Dzięki rachunkom powierniczym deweloper dostaje nasze pieniądze dopiero po realizacji kolejnych etapów inwestycji, a w przypadku rachunków zamkniętych dopiero po przeniesieniu na nas własności mieszkania. Sama zaś inwestycja i postępy w jej realizacji są dodatkowo kontrolowane przez bank prowadzący rachunki powiernicze. Poza tym, co jest niezmiernie istotne, nowe mieszkania są realizowane w znacząco wyższym standardzie niż mieszkania wybudowane kilka, czy kilkanaście lat temu, nie wspominając o blokach z wielkiej płyty realizowanych w latach 70. i 80.
W większości wypadków mieszkania nie kupuje się na całe życie, więc jego standard będzie miał znaczenie w przyszłości, kiedy będziemy chcieli je sprzedać. Przed zakupem mieszkania, bez względu na to czy z rynku pierwotnego, czy wtórnego należy bezwzględnie sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości i wyjaśnić ze sprzedającym wszystkie wpisy, które budzą nasze zaniepokojenie. W przypadku rynku pierwotnego powinniśmy zażądać od dewelopera prospektu informacyjnego, który zawiera wszystkie informacje o danym przedsięwzięciu w tym: informacje o deweloperze, nr pozwolenia na budowę, informację o ewentualnych obciążeniach w księdze wieczystej, terminów realizacji przedsięwzięcia, sposobu jego finansowania, standardu mieszkania i wiele innych informacji niezbędnych do podjęcia decyzji. To jest coś, czego nie dostaniemy kupując mieszkanie na rynku wtórnym. Informacje o deweloperze znajdziesz również w Krajowym Rejestrze Sądowym, warto też poszukać opinii klientów.
Na co zwracać uwagę, podpisując umowę?
Umowa kupna mieszkania od dewelopera (umowa deweloperska) jest dość mocno sformalizowana, co wymusza tzw. „Ustawa Deweloperska”. Umowa deweloperska to dość szczegółowy dokument z masą załączników opisujących m.in. harmonogram realizacji inwestycji oraz standard mieszkania i budynku. Jeśli po zapoznaniu się z treścią umowy deweloperskiej będziesz miał pytania to koniecznie zażądaj wyjaśnień od dewelopera i notariusza przygotowującego umowę deweloperską. Jeśli mimo wszystko w dalszym ciągu będą Cię gnębić wątpliwości to skonsultuj treść umowy ze swoim prawnikiem. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie spokój i bezpieczeństwo transakcji. Dokładnie sprawdź, jakie terminy i kary są uwzględnione w umowie. W przypadku wykończenia pod klucz szczegółowo zapoznaj się ze standardem wykończenia. Powinieneś sprawdzić, czy rachunek bankowy to rachunek powierniczy otwarty, czy zamknięty (ten drugi jest najbezpieczniejszy) oraz jak one funkcjonują.
Równie ważnym etapem zakupu jest odbiór nieruchomości. Nawet jeśli mieszkanie wygląda idealnie, powinieneś sprawdzić, czy jest ono zgodne ze standardem, który jest załącznikiem do umowy deweloperskiej. Najlepiej, by w momencie odbioru był z tobą specjalista, który wykona podstawowe pomiary i fachowym okiem oceni, czy wszystko jest w porządku.