Za i przeciw aneksom kuchennym
Decydując się na zakup wymarzonego mieszkania chcesz, by jego układ i funkcjonalność pomieszczeń w pełni odpowiadały Twoim potrzebom. Jedną z kluczowych decyzji jakie należy podjąć jest wybór odpowiedniej kuchni. Do niedawna, aneks kuchenny był traktowany jako wybór mniejszego zła. Czy nadal tak jest? Wymieniamy zalety i wady kuchni otwartej.
Aneks kuchenny pozwala na oszczędność powierzchni
We współcześnie budowanych nieruchomościach, aneks kuchenny jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych. Do jego największych zalet należy oszczędność przestrzeni. Połączenie kuchni z salonem sprawia, że nawet mieszkania o małych metrażach zyskują dużo przestronności i przestrzeni do poruszania się.
Otwarta kuchnia sprzyja także rodzinnym spotkaniom i wspólnemu gotowaniu. Ponadto, połączenie z pokojem dziennym sprawia, że w aneksie kuchennym jest nierzadko dużo jaśniej niż w zamkniętych kuchniach. Zyskujesz także możliwość zbudowania efektownej wyspy kuchennej, która doda nowemu mieszkaniu nowoczesności i unikalnego charakteru.
Zaprojektuj spójną przestrzeń kuchni i salonu
Decydując się na aneks kuchenny, nie należy jednak zapomnieć o wadach takiego rozwiązania. Nie da się ukryć, że obecność kuchni w salonie wymaga od domowników szczególnej troski o porządek, ponieważ widok kuchennego bałaganu, rozrzuconych produktów spożywczych lub nieumytych naczyń może skutecznie zepsuć relaks w salonie.
W przypadku kuchni otwartych, problemem może być także przenikanie nie tylko intensywnych zapachów do salonu, lecz także dźwięków pracujących sprzętów, np. zmywarki. Wspólna przestrzeń wymaga także spójnego wystroju i zabudowy kuchennej, co niekiedy może oznaczać rezygnacje z niektórych rozwiązań kuchennych stosowanych w kuchniach zamkniętych.